The 2016 KIC Awards

For 2016 we had a 1960’s theme to celebrate 50 years since the foundations of student and community media in Canterbury, and once again we will recognise the hard work, dedication and undeniable talent of even more student & community media members in Canterbury.

Held at The Lounge with over 100 people in attendance and judges from across the media industry.

13246290_1005879279495916_4722741784109016551_o

The Results

Winners in bold

Best On-Screen

  • Annie Pilnik
  • George Styles
  • Maisie Golding
  • Mandeep Kaur Bhambra

Best Show

  • A Teaching System, The French System
  • Cookbook
  • KTV Freshers Week 2015
  • KTV News
  • Leadership Elections 2016
  • Open Mic

Best Newcomer

  • Alayna Marsh
  • Beth Matthews
  • Callum Abraham
  • Chloé Burke
  • Elliott Sparks
  • Liam Mair
  • Mandeep Kaur Bhambra
  • Matthew Hudson
  • Tess Bryant

Best Off-Screen

  • Alayna Marsh
  • Annie Pilnik
  • George Styles
  • Kathy Lindsay
  • Maisie Golding

Best Drama

  • Incredible
  • Inside Cleopatra: Mark
  • Natasha
  • Samaritan

Tech Achievement

  • Alayna Marsh
  • Alexander Lilley
  • Francis Consorte-McCrea
  • Open Mic
  • Samaritan

Best Report

  • Charlotte Grant
  • Georgia Goldsmith
  • Jenny Edwards
  • Matthew Seary
  • Max Beckett
  • Natalie Tipping
  • Patrick Kamalu
  • Peter Dunmore
  • Ruby Lyle

Best Feature

  • Amber Murphy
  • Claire Still
  • Jenny Edwards
  • Jessica Duncan
  • Judith Allen
  • Julia Mitchell
  • Lauren Sullivan
  • Libby Asher
  • Malika White
  • Manon Charles
  • Max Beckett
  • Peter Dunmore
  • Priyanka Rai
  • Roise Toy
  • Shalyia Arumugathasan
  • Zaib Nasir

Best Opinion

  • Alex Miller
  • Amber Murphy
  • Georgia Goldsmith
  • Jessica Duncan
  • Judith Allen
  • Maddy Dunn
  • Max Beckett
  • Natalie Tipping
  • Otto Ilveskero
  • Shalyia Arumugathasan
  • Sibhekile Magagula
  • Sunny Singh

Best Interview

  • Jessica Duncan
  • Joe Regan
  • Julia Mitchell
  • Max Beckett
  • Natalie Tipping
  • Patrick Kamalu
  • Ruby Lyle

Best Photography

  • Connor Murphy
  • Liam Megran
  • Rylie Trott

Best Newcomer

  • Alex Miller
  • Claire Still
  • Jenny Edwards
  • Judith Allen
  • Liam Megran
  • Matthew Seary
  • Sunny Singh

Best Male

  • Alex Josephidou
  • Ben Clark
  • Ciaran Trageim
  • Daniel Blackwell
  • Dave in Detroit
  • Elliot Bayliss
  • Fraser Whieldon
  • Giacomo Palmieri
  • Jack Hadaway-Weller
  • Jake Peach
  • Samuel Burke

Best Female

  • Alexandra Jueno
  • Anna Louise Walter
  • Sonal Mandalia

Best Off-Air

  • Aaron Cross
  • Alexandra Jueno
  • Andrew Harris
  • Dave Cocozza and Danielle Thompson
  • Fraser Whieldon
  • Giacomo Palmieri
  • Jamie Glover
  • Joe Richmond-Knight
  • Robin Blamires

Best Newcomer

  • Ben Wilson
  • Bogdan Alexe
  • Danielle Thompson
  • Jake Peach
  • Mandeep Kaur Bhambra
  • Peter Dunmore

Best Entertainment Show

  • Drivetime with Giacomo
  • George and Maisie
  • Matt and Oli’s Radiofaces
  • Sam, Alex, and Millie
  • The CSR Review Show Christmas Special

Best Speech Show

  • International Hour
  • The CSR Review Show
  • The Film Show
  • The Saturday Sport Show
  • UniSport
  • Who Knew?

Best Specialist Show

  • Blam Jam
  • Departures
  • Expressions
  • FLUX
  • Sounds Like Teen Spirit
  • Ten O’Clock Mosh
  • The 360 Degree Showcase
  • The Blues Moment
  • The Elektrik Cave

Achievements in Sport

  • George Dagless
  • KTV Sport
  • Patrick Kamalu
  • Peter Dunmore

Most Dedicated

  • Alexander Lilley
  • Andrew Harris
  • Annie Pilnik
  • Arnie Voysey
  • Fraser Whieldon
  • George Styles
  • Giacomo Palmieri
  • Graham Hukins
  • Jamie Glover
  • Maisie Golding
  • Mandeep Kaur Bhambra
  • Max Beckett
  • Natalie Tipping
  • Noor Franssen
  • Ruby Lyle